Askerliğim Nereye Çıktı Nereden Öğrenebilirim

Askerliğim Nereye Çıktı Nereden Öğrenebilirim
Askerliğim Nereye Çıktı Nereden Öğrenebilirim

Türkiye sınırları içerisinde yaşayan her Türk vatandaşının vatanı korumak ve olası tehditlere karşı kendini siper etmesidir. 20 yaşına gelen erkeklerin Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmi bir kıyafetle askerliğe aldığı gençlere de asker denir. Türk milletinin geçmişi savaşlarla dolu olduğu için Türkiye sınırları içerisinde doğup büyüyen her erkek zamanı gelince askerlik yapmak için askere çağırılır. Bu süreci gururlu bir madalya gibi taşıyan hem aileler hem de bu gençler vatan için korkmadan gece gündüz mücadele verirler. Ya şehit ya gazi olma bilinçleriyle vatanı düşmanlardan gelecek tehditlere karşı en iyi şekilde savunurlar. Onlar için vatan her şeyden önce gelir.

Nereye Çıktığını Nereden Öğrenirim?

Askerliğinin çıktığını öğrenmek için öncelikle daha önceden muayene olmanız gerekmektedir. Yani askere çağrılmak için herhangi bir engelinizin olup olmadığı tespit edilmiş olması gerekir. Eğer bu süreci olumlu bir şekilde geçtiyseniz celp dönemi denilen askere alınma zamanınızın yaklaşmış olması gerekmektedir. Celp tarihinizin yaklaştıktan 10-15 gün önce askerliğin nereye çıktığı askerlik şubelerinden öğrenilebilir. Ayrıca artık teknolojinin ilerlemesi ile her bilgiye elimizin altındaymış gibi ulaşabilirsiniz. Bunun içinde en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi alarak ve e-devlet sistemine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. E-devlet sisteminden ise Türk Silahlı Kuvvetleri, Sevk Edilecek Eğitim Merkezi başlığından askerlik bilgilerine ulaşılabilir. Askerlik geçici bir dönem olmasının yanında aynı zamanda en kutsal mesleklerden biridir.

E-Devletten Askerlik Sorgulama

Günümüzün teknolojisine ayak uyduran devletimiz, birçok işlemlerini artık vatandaşlara kolaylık olsun diye yeni sistemler geliştirmektedir. Yeni sistemlerden biri olan E-Devlet sayesinde sizlerde E-Devlet üzerinden askerlik durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Peki, E-Devlet üzerinden askerlik nasıl sorgulanır? Askerliğim nereye çıktı, nasıl öğrenebilirim?

İlk olarak E-devlet üzerinden herhangi bir işlem yapabilmeniz için bir adet şifreye ihtiyacınız vardır, bu şifreyi PTT üzerinden ufak makul bir ücret ödeyerek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet’e giriş yapınız ve ardından Millî Savunma Bakanlığına ait olan bölümden çok kolay bir şekilde Askerlik Durum Belgesi Sorgulama işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan