Bootloop Sorunu Nedir, Neden Olur?

Bootloop Sorunu Nedir, Neden Olur?
Bootloop Sorunu Nedir, Neden Olur?

Genel olarak her telefonda görülmekte olan hatalardan biride Bootloop sorunudur bugün ise sizlere bu sorunun neyden kaynaklandığına dair bilmeniz gereken önemli hususlara değineceğim. İlk olarak Bootloop sorunu nedir? Bootloop problemi telefonlarda görülen, telefon açılırken işletim sistemine geçememesi ve sürekli olarak kendini yeniden ve yeniden başlatması olayına verilen addır. Bootloop olayı tamir edilmediği sürece kendi kendine geçebilen bir problem değildir. Telefon sürekli olarak kendini yeniden başlatmaya ancak açılamamaya devam edecektir.

Bootloop ne demek & neden olur?

Bootloop problemi yazılımlarda veya donanımda oluşan problemlerden meydana gelir ve çözümü için telefonun tamamen sıfırlanması gerekmektedir.

  1. Yazılımsal bootloop: Telefon tamamen sıfırlanıp yazılımın sıfırdan yeniden yüklenmesi işlemi gerçekleştiğinde genellikle bu problem ortadan kalkmış olur.

Eğer cihazın yaşadığı bootloop sorunu yazılımdan değil de donanımdan kaynaklanıyor ise telefonun yeniden başlatılması bir işe yaramaz. Bu gibi bir problem ile karşılaşıldığında telefonun garantisi devam ediyor ise yetkili servise teslim etmek en mantıklı olan çözümdür.

Bu problemi yaşayan kullanıcılar telefonun bootloop probleminin yazılımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak istiyor ise telefondaki verilerini yedekleyerek format atmaları gerekmektedir. Problem yazılımsal ise format atıldığında telefon düzelecektir.

  1. Donanımsal bootloop problemi: Bootloop problemi format atıldığında düzelmediyse işlemci veya grafik ile ilgili parçalar ısındığından ötürü de gerçekleşmiş olabilir. Bu durumlarda telefonun arka kapağını açıp batarya gibi parçalarını sökerek soğumasını beklemek en akıllıca olan yöntemdir. Cihazın kapağı açılmıyor ise bir telefon tamir yerinden bu konuda yardım alınabilir. Ancak garanti devam ediyor ise yetkili servise göndermek ilk yapılması gerekendir.

Telefonun bootloop problemi işlemci soğuduğunda düzeldiyse bu geçici bir çözüm olup telefon her ısındığında gerçekleşebilir. Bu sebeple telefon kesinlikle tamir gerektirmektedir. Kullanıcı yeniden telefonu açmayı başardıysa verilerini yedekleyip, SIM ve SD kartlarını çıkararak yetkili servise götürmelidir. Yetkili servisten telefon büyük ihtimal ile tamamen sıfırlanmış ve bootloop çözülmüş bir şekilde geri gelecektir.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan