Çocuğun Kayıtlı Olduğu Okul Nasıl Öğrenilir?

Çocuğun Kayıtlı Olduğu Okul Nasıl Öğrenilir?
Çocuğun Kayıtlı Olduğu Okul Nasıl Öğrenilir?

Ana sınıfı ya da okul çağına gelmiş çocuklar adres kayıt sistemine göre ikametgâh adresine en yakın olan devlet okuluna sistem tarafından kaydedilir. İkametgâh adresi ailenin oturduğu evin adresi demektir. Yani çocuğun yaşadığı ev hangi okula yakınsa o okula çocuğun öğrenci kaydı yapılır. Çocukları okula başlayacak olan aileler de çocuğun otomatik kaydının yapıldığı okulu öğrenmek isteyebilirler. Çocuklarının nüfus cüzdanı bilgilerinin bir kısmını sisteme girerek anne ve babaların internet üzerinden çocuklarının kayıt edildiği okulu öğrenmesi mümkündür.

Okul nasıl öğrenilir?

Her veli ya da öğrenci e-okul internet sitesine girerek adres kayıt sistemine göre öğrencinin kaydedildiği okulu öğrenebilir. Bunun için öncelikle e-okul.meb.gov.tr adresine girilir. Açılan sayfaya öğrencinin T.C. kimlik numarası ve öğrenci doğum tarihi, nüfus cüzdanı cilt numarası gibi öğrencinin kimlik bilgilerinin bir kısmı girilir. Bu bilgiler girildikten sonra açılan öğrenci bilgileri sayfasından öğrencinin kayıtlı olduğu okul ile ilgili bilgiler öğrenilir. Eğer çocuk okula başlamışsa bu durumda da her veli e-okul internet sitesindeki veli bilgilendirme sistemi bölümünden çocuğunun okuduğu okulu görebilir. Bunun için velinin veli bilgilendirme sistemi bölümüne öğrencinin T.C. kimlik numarasını ve öğrencinin okul numarasını girmesi yeterlidir.

İnternet dışında öğrenme imkânı var mıdır?

İnternet harici yani e-okul sistemine girmeden çocuğunun okulunu öğrenmek isteyen veliler ya da herhangi bir sebepten ötürü e-okul sistemine giriş yapamayan veliler çocuğum hangi okulda nasıl öğrenebilirim? Diye düşünebilirler. Bu durumda öğrenci velisi herhangi bir devlet okuluna gitmelidir. Bir devlet okuluna giden her veli okulun müdür yardımcısı ile görüşebilir ve çocuğunun kayıtlı olduğu okul bilgilerini bu şekilde sorgulatabilir. Müdür yardımcısı e-okul sitesinin yönetim bilgi sistemi bölümüne giriş yapma yetkisine sahiptir. Yönetim bilgi sistemine giriş bilgilerini yani kullanıcı adı ve şifresini girerek giriş yapar. Daha sonra sistemden öğrencinin bilgilerine ve kayıtlı olduğu okul bilgilerine ulaşır. Bu bilgileri veliye aktarır ve bu şekilde veli çocuğunun okuduğu okulu öğrenmiş olur. Aileler ve öğrenciler diledikleri yolla okul bilgilerini öğrenme imkanına sahiptir. İsterlerse e-okul sitesinden isterlerse de evlerine en yakın devlet okuluna giderek okul ve öğrenci bilgileriyle alakalı tüm merak ettikleri hakkında bilgi sahibi olabilirler. Veliler ayrıca öğrencinin okul bilgileri, sınıfı, öğrenci numarası, sınıf öğretmeni, öğrencinin not ve devamsızlık bilgileri gibi birçok bilgiye de e-okul sisteminden ya da okulun müdür yardımcısı ile görüşerek ulaşabilirler ve çocuklarının okul durumunu bu şekilde takip edebilirler.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan