Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

Öğrencilerin en büyük sorunudur devamsızlık problemi. Daha önceleri 20 gün olan devamsızlık sınırı 10 güne düşürülmüş bulunuyor. Hal böyle olunca öğrenciler devamsızlık problemler ile ilgili çözüm arayışına başladılar. 10 günü yarım gün dahi geçse öğrenciler sınıfta tekrarı yapmak zorunda kalıyor. Bu cezalandırma yöntemi ise öğrenciler için çok büyük bir sorun olmaktadır. Devamsızlık sınırı yüzünden sınıf tekrarı yapmak istemeyen öğrenciler çeşitli arayışlara başladılar. Milli Eğitim Bakanlığı ise öğrencilerin bu problemini fark edip farklı çözüm önerileri getirdiler.

Çözüm Önerileri Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık probleminin sadece ”özürsüz” günler için geçerli olduğunu belirtmektedir. Yani raporlu ya da izinli olduğu günler devamsızlığa yansımıyor. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı bu ”özürsüz” günler için farklı yöntemler geliştirmiştir.

Yöntemleri Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık sınırını aşmış olan öğrenciler için dilekçe yolunu açmış bulunuyor. Gerek okul müdürlüğüne gerekse Milli Eğitim Bakanlığı’na velinin imzası ile bir dilekçe yazılıp yapılan devamsızlığın velinin izni dahilinde olduğunu belirtmesi gerekiyor. Yani öğrencinin velisinin Milli Eğitim Bakanlığı’na ya da okul müdürlüğüne yazacağı dilekçe ile öğrencinin devamsızlığı problem olmaktan kalkıyor.

Bir diğer yöntem ise devamsızlık yaptığı günler için hastanelerden ya da sağlık ocaklarından alınacak izin raporlarıdır. Öğrenci okula gitmediği günlerde hastaneden aldığı rapor ile o gün için izinli olduğunu belirterek devamsızlığını sildirebilir.

Devamsızlık sildirme dilekçesini indirmek için tıklayınız.

Üst kısımdaki dilekçe örneğini sizlerde kendi bilgisayarınıza indirip kendinize göre doldurmanız durumunda devamsızlık sürelerinizi bu şekilde sildirebilirsiniz. Lise ve orta okul için devamsızlık sildirme dilekçesini kendinize göre düzenleyip veliniz ile birlikte okul idaresine vermeniz durumunda uygun görülmekte olan devamsızlık günleriniz silinir.

İlgili Makaleler

67 Yorum

 1. ben 60 gün okula gitmedim sağlık sorunu nedeniyle. Okullar kapandığını dilekçe versem geçerli mi

  1. Merhaba efendim, okullar kapanmadan bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Devamsızlık bilginiz MEB’e bildirimden devamsızlık durumlarınızın silinmesi gerekmektedir.

 2. Benim devamsizligim 12,5 raporlu devamsizligim 17 gün okul müdürü benim devamsizligim dusurmeyecegini söyledi annem de okul müdürü ile görüştü ama yine de ısrarla dusurmeyecegini soyledi milli eğitim muduruyle goruşsek birey yapabilinir mi?

 3. Merhaba ben birşey soracam sizlere benim hicbir şekilde devamsizlik halkın yok 29.50 gün tedavi görüyor diye rapor alabilrmiyim

 4. kusura bakmayın rahatsız ediyorum ben sadece 2 yarım 6 tam gün sildireceğim bu dilekçe yeterli midir?

  1. Merhaba Nazlı, evet velinizin örnekteki dilekçeyi size göre doldurup okula vermesi yeterlidir.

 5. benim 14.5 özürlü 14 günde özürsün devamsızlığım var ailem okula gidip benim dahilim içinde gelmedi okula dese devamsılığım siliniyomu

 6. Merhaba benim özürsüz devamsızlık 16 raporlu 10 gün olmuş eğer dilekçe verirsek kabul ederlermi 9.sınıfa gidiyorum

  1. Merhaba Yunus Emre, ailenizin okula gitmesi durumda devamsızlığınız konusunda değişiklik yaptırabilirler.

 7. şuanda benim tam 10 gün devamsızlığımvar 6 da özürlü yukarıda belirtiğiniz gibi sağlıkocaklarından alınan rapaorla gereği yapıla bilirlermiş demişsiniz

 8. Merhaba ben ortaokul 8.sınıf öğrencisiyim.
  51 Gün devamsızlığım var,Bunun dışında toplasanız 2 haftalık felan rapor götürdüm ama işlememişler.
  Bugün velim ile konuştum raporları getirin dedi evde de 3 tane felan daha var şimdi benim sınıfta kalma ihtimalim var mı?

  1. Merhaba, raporları işlerler ise herhangi bir sorun çıkmayacaktır diye umut ediyoruz.

  1. Merhaba, bu devamsızlık süresi çok uzun. Bu konu hakkında sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

 9. Merhaba benim şuan 9.5 gün özürsüz devamsızlıgım varda 2 gün rapor var simdi bi gün daha gitmessem 10.5 gün olunca direkmi kalıorum yani 10 günü gecince sildirsek bile kalıomuyuz

 10. Merhaba benim devamsızlığım 31.5 gün 20 özürlü 11.5 özürsüz fakat velimle müdürle konuştuk hiçbir şey yapamayız diyor ne yapmalıyım acaba yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba okul müdürü ile görüştü iseniz bu durum konusunda yapabileceğiniz herhangi bir durum yok. Sizin adınıza üzgünüz.

 11. Benim devamsızlığı özürlü 5 gün özürsüz 12.5gun
  Acaba ailemle gitsem düşürülür mu

  1. Merhaba aileniz ile dilekçe vermeniz durumunda okul yönetimi devamsızlık konusunda bir düzeltme yapma hakkına sahiptir.

 12. Merhabalar. Benim arkadaşımın devamsızlığı 12 gün olmuş 2. dönemdeyiz lise 1. sınıfta okuyor. Okul müdürü çağırmış kaldığını söylemiş. Ancak benim de öncelerden böyle bi devamsızlık sorunum vardı ve çözmüşlerdi özürsüzleri özürlüye çevirmişlerdi galiba… Arkadaşım sormuş “Ailem gelse indirir misiniz?” ama müdür kaldın bir kere demiş. Okulun kapanmasına 2 buçuk ay kadar var ve Geçmişe dönük rapor da alınamıyor. Acaba Ailesi gitse okula geçerli bi neden sunsa veya dilekçe yazsa sorun hallolur mu? Ya da siz ne önerirsiniz, nasıl çözebiliriz? Lütfen yardımcı olun. Arkadaşıma yardımcı olmalıyım ona borçluyum çünkü…

  1. Merhaba efendim Veli’nin okula gidip okul müdürü ile görüşmesi durumunda devamsızlık sildirme işlemini başarıyla uygulayabilir. Lakin bu durum yine okul müdürünün hissiyatına kalmış.

 13. Benim devamsizligim 10 gün ama 5 gün ise 1. Derse geç kaldım 10.5 gün olmuş yarim gününu veya da yarısını felan özürlü hakkıma gecirebilirmiyim.. hemen cevaplarsanız sevinirim 9. Sınıfa gidiyorum.

 14. Özürsüz devamsızlığım 11 gün ilk dönem 10 gün devamsızlığım vardı bu dönem 1 gün hastaneye gittim rapor almayı unuttum reçete ya da barkod kabul etmediler annemin işleri vardı dilekçe için okula gelemedi şimdi gelebilir vakti var ama üzerinden 20-25 gün geçti dilekçe ile sildirebilir miyiz eğer yapabileceksek milli eğitim e de dilekçe yazarım yapabiliyoruzdur inşallah

 15. 9,5 Gün Özürsüz 6 Gün Özürlü devamsızlığım var.Ailemle idareye gittik bi kaçtane sildi ve hepsini silmeyeceğini söyledi yarım gün daha gelmesse sınıfta bırakırım dedi müdür yardımcısı acaba böyle bi yasa varmı yoksa silmesi zorunlumu anlamadım geçen sene özürsüzü özürlüye aktarmışlardı bu sene değiştimi acaba yönetmelik yardımcı olursanız sevinirim

 16. Merhaba
  Meb devamsızlıkları siliyor mu ??
  Annem babamla gitsem ve bazı mazeretlerden dolayı devamsızlığımın özurlu 16 özürsüz 10.5 gün bunu nasıl yaparlar
  Bu arada bazı okullarda devamsızlıkları siliniyor bazılarında ise özürsüz ozurluye cevriliyir acaba biz devamsızlığımızı silen bi okulun idaresine gitsek bizimkinde silerler mi???

  1. Merhabalar efendim, bu durum okul yönetime bağlıdır. Ama mutlaka veliniz gitsin durumu edebildiği kadar izah etmeye çalışsın devamsızlıklar karneye işlenmediği sürece MEB’e son gönderim sağlamadığı sürece sildirebilirler.

 17. Merhaba ben lise öğrencisinin sorunu cevaplarsanız sevinirim. Benim devamsızlığımın nedeni evimizin okuldan uzak oluşu ve servisle değil otobüsle gidişim.ve ben çoğu zaman geç kalıyorum zaten okul 8.00 da başlıyor. Bide okula geç başladım ben bunlar toplana toplana özurlu 10.5 özürsüz 17 gün oldu toplamda 27.5 gün ve 30 u geçerse sınıfta kalıyormusuz ben meb e gitsem yardım ederler mi devamsızlığım silinirmi zaten bundan sonra kesinlikle yapmamaya calisiyorum

  1. Merhaba Beyza, bu durumu okul yönetimi ile görüşmeniz gerekmektedir. Olaya ailenizi de dahil ederseniz kısa sürede sorunların çözüleceğinden eminim.

  1. Merhaba, kimi okullarda kalıcı olarak siliyorlar diye biliyoruz. 🙂 Kimi okullarda özürsüz olan devamsızları özürlüye çeviriyorlar.

 18. Merhaba Ben 8. Sınıf Ogrencisyim Ve 18.5 Gün Devamsızlık Var Ben Bu 2.döneme Ait Devamsızlıkları Sildirebiliyormuyum?

  1. Merhaba efendim, bu konu için mutlaka okul yönetimi ile iletişime geçiniz. Okul yönetimi kalıcı olarak silebilir diye düşünüyoruz.

 19. Merhaba toplaamda 9 gün özürsüz devamzızlığım var 1 gün ise üzürlü devamsızlık var annem işleri yoğun olduğu için gelemiyor babamda şehir dışında acaba kuzenim gelse(18 yaşında) dilekçe kbl olurmu şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, yanınızda gelen büyük sizden büyük duruyor ise kabul ederler büyük ihtimalle. Bunun için bir şansınızı deneyin, şayet kabul etmezler ise aileniz ile görüşünüz. Okula gelen kişinin kimlik bilgileri kontro l edilmemektedir.

  1. Merhaba İzel sorununu tam olarak anlamadım, kısaca detaylı olarak özet geçer misin?

 20. benım devamsızlık 50 gün bn bunu nasıl sildire bilirim silemessem sınıfta kalıyorum okıldan atılıyorum yardımcı olabilirmisiniz dilekçe falan diyorsunuz nasıl oluyorr
  milli eğitim müdürlüğüne de gittim fayda etmedi okulla görüştüm yine fayda etmedi benım yapabileceğim şey nedir yardım cı olsanız çok sewinirim

 21. Merhaba admin hasta olduğum için okula gelmemiştim ve devamsızlığım 1 gün olmuş.Dilekçe ile 5 iş günü içerisinde sildirebiliyomuşsun acaba 5 iş günü içerisinde sildirmeye cumartesi pazar günleri de dağilmidir ? Cevap verirseniz sevinirim.

 22. 12.Sınıftayım. 14 gün özürsüz devamsızlığım. Sene sonuna kadar staj görüyorum. Perşembe ve Cuma okula gitmek gerekiyor ama ben tam gün ders olan günlerde okula gitmiyorum. Devamsızlığım Özürsüz 14 Gün olmuş bulunmakta. Ben kendi elim ile yazıp. Velime imzalatıp. Okula götürsem sıkıntı olmaz değil mi ? Vermek konusunda sıkıntı olmazda sen senem olduğu için. Mezun etme çabalarına giriyorlar başarılı öğrencileri.

  1. Merhaba, son senenin tadını çıkartın daha sonradan o günleri arıyorsunuz arkadaşlarınızla bol bol vakit geçirin boşverin dersi.

 23. Teşekkürler İşimi görüceğine inanıyorum. Dilekçeyi vermek benim için sıkıntı olmuyacak son senemiz olduğu için başarılı öğrenci mezun dertsiz tasasız. Kurallara uymasakta mezun etmeye çalışıyorlar

 24. Merhaba bnm devamsızlığım 1. Dönem 11 gün ve ben bu dönem sildiremedim. 2 dönem sildirebilme gibi bi şansım varmı .eğer yoksa geçmişe yönelik rapor alabilirmiyim

  1. Merhaba Ayşe, karnenizde toplam kaç gün yazmaktadır? Geçmişe ait herhangi bir işlem yaptırmanız mümkün değil, şayet yapılır ise okul kendini riske atar bu konu hakkında ve diğer aynı durumda olan arkadaşlar bu hakkında bilgileri okul idaresinden temin edebilir.

 25. Merhaba benim ilk donem 11.50 gun devamsizligim var.sinifta mi kaldım yoksa ikinci dönem sildirebilme sansim varmı lütfen cevap?

  1. 11.5 gün toplam özürsüz gün mü? Özürsüz gün ise büyük ihtimalle öyle olacaktır lakin okul idaresi son gün düzenleme yapmaktadır bütün devamsızlıkları sınırda bırakmaktadır.

 26. 12.sınıfım mezun olamıyorum devamsızlıktan kaldım okul bittikten sonra devamsızlığımı sildirebiliyor muyum ?

  1. Merhaba, sınıfta kaldığınızdan dolayı yeni dönemde baştan başlamanız gerekmektedir. Yeni dönemde zaten devamsızlıklar sıfırlanmaktadır.

 27. hocam benim cocuk 12 sınıf 1.dnem taktır alacak .ancak 10 gun özürsüzlüğü var bu gün bir dilekce yazarak .okul yönetimine verdim .bayan örgü örüyordu sadece son bir günü silerim öbürlerinin süresi gecmiş dedi .bir süre varmi acaba

  1. Merhaba, hatırladığım kadarıyla herhangi bir süresi olmaması lazım dönem bitene kadar siliyorlar. Veya herhangi bir karne dağıtımına kadar eski devamsızlıklar haricindekiler siliniyor.

 28. Devamsizlik ozurlu 20 ozursuz 9.5 tu bugun baktim 19.5 olmus ne yapabilirim konusuyom mudurle elime kagit verdi geldigin gunleri belirle tekrar gel dedi geldim gunleri nerden biliyim kaza yaptim unuttum gitti ne yapmaliyim

 29. İlk öncelikle merhaba benim 7.5 gün devamsizligim var mudur son hafta da yoklama aldi bu yuzden benim durumum da tehlikeye girdi bugun carsamba yarin okula gidip dilekce versem karneler basildigi icin sildiremez miyim ? Sildiremezsem 2. Donem cok buyuk sikintiya giricem.

  1. Merhaba Taha, bu durum için üzgünüm lakin son hafta yoklama alınsa bile bunu işlemeyeceklerdir emin olabilirsiniz. İkinci dönem çok tehlikeli bir dönem olacaktır sizin için bunun için devamsızlık yaparken çok dikkatli davranmanız gerekmektedir.

 30. uzaklaştırma cezam var 5 gün, devamsızlığım 14,5 silmiyorlar cezam olduğu için bunun bir alakası varmı cezayla devamsızlık silmenin.

  1. Merhaba efendim, bu durumu okul idareniz ile görüşmeniz gerekmektedir benim şuan burada bir şey belirtmem bu konu hakkında yanlış olacaktır bunun için sizlere yardımcı olamadığım için üzgünüm.

 31. Devamsızlığım bugün baktığıma göre 7 gün daha girilirmi devamsızlık ve ayrıca yarın götürsem fayda edermi?

  1. Merhaba maalesef ki fayda etmeyecektir karneler basıldıktan sonra devamsızlıklar geri alınamaz, bunun için bu durum mümkün değil ilk dönem 7 gün devamsızlığınızı ikinci dönem tekrarlamamanız gerekmektedir.

   1. Şimdi benim 8 gün normal devamsızlığım var özürlüye nasıl gecirebilirim dilekçe örneğini yazabilirmisiniz

    1. Merhaba dilekçe örneğini sayfada indirerek kendinize göre düzenledikten sonra çıktı alıp imzalayıp ilgili birime teslim edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı