Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

Anasayfa » Eğitim » Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

Öğrencilerin en büyük sorunudur devamsızlık problemi. Daha önceleri 20 gün olan devamsızlık sınırı 10 güne düşürülmüş bulunuyor. Hal böyle olunca öğrenciler devamsızlık problemler ile ilgili çözüm arayışına başladılar. 10 günü yarım gün dahi geçse öğrenciler sınıfta tekrarı yapmak zorunda kalıyor. Bu cezalandırma yöntemi ise öğrenciler için çok büyük bir sorun olmaktadır. Devamsızlık sınırı yüzünden sınıf tekrarı yapmak istemeyen öğrenciler çeşitli arayışlara başladılar. Milli Eğitim Bakanlığı ise öğrencilerin bu problemini fark edip farklı çözüm önerileri getirdiler.

Çözüm Önerileri Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık probleminin sadece ”özürsüz” günler için geçerli olduğunu belirtmektedir. Yani raporlu ya da izinli olduğu günler devamsızlığa yansımıyor. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı bu ”özürsüz” günler için farklı yöntemler geliştirmiştir.

Yöntemleri Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık sınırını aşmış olan öğrenciler için dilekçe yolunu açmış bulunuyor. Gerek okul müdürlüğüne gerekse Milli Eğitim Bakanlığı’na velinin imzası ile bir dilekçe yazılıp yapılan devamsızlığın velinin izni dahilinde olduğunu belirtmesi gerekiyor. Yani öğrencinin velisinin Milli Eğitim Bakanlığı’na ya da okul müdürlüğüne yazacağı dilekçe ile öğrencinin devamsızlığı problem olmaktan kalkıyor.

Bir diğer yöntem ise devamsızlık yaptığı günler için hastanelerden ya da sağlık ocaklarından alınacak izin raporlarıdır. Öğrenci okula gitmediği günlerde hastaneden aldığı rapor ile o gün için izinli olduğunu belirterek devamsızlığını sildirebilir.

Devamsızlık sildirme dilekçesini indirmek için tıklayınız.

Üst kısımdaki dilekçe örneğini sizlerde kendi bilgisayarınıza indirip kendinize göre doldurmanız durumunda devamsızlık sürelerinizi bu şekilde sildirebilirsiniz. Lise ve orta okul için devamsızlık sildirme dilekçesini kendinize göre düzenleyip veliniz ile birlikte okul idaresine vermeniz durumunda uygun görülmekte olan devamsızlık günleriniz silinir.

Sponsor Bağlantı
Aklına takılan sorunları sor hemen cevaplansın. 😍 Toplam Cevap: (29) • Merhaba toplaamda 9 gün özürsüz devamzızlığım var 1 gün ise üzürlü devamsızlık var annem işleri yoğun olduğu için gelemiyor babamda şehir dışında acaba kuzenim gelse(18 yaşında) dilekçe kbl olurmu şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, yanınızda gelen büyük sizden büyük duruyor ise kabul ederler büyük ihtimalle. Bunun için bir şansınızı deneyin, şayet kabul etmezler ise aileniz ile görüşünüz. Okula gelen kişinin kimlik bilgileri kontro l edilmemektedir.

 • Ya ben ozur dilekcesini 6 gunde teslim etsem olmazmi

 • benım devamsızlık 50 gün bn bunu nasıl sildire bilirim silemessem sınıfta kalıyorum okıldan atılıyorum yardımcı olabilirmisiniz dilekçe falan diyorsunuz nasıl oluyorr
  milli eğitim müdürlüğüne de gittim fayda etmedi okulla görüştüm yine fayda etmedi benım yapabileceğim şey nedir yardım cı olsanız çok sewinirim

 • Merhaba admin hasta olduğum için okula gelmemiştim ve devamsızlığım 1 gün olmuş.Dilekçe ile 5 iş günü içerisinde sildirebiliyomuşsun acaba 5 iş günü içerisinde sildirmeye cumartesi pazar günleri de dağilmidir ? Cevap verirseniz sevinirim.

 • 12.Sınıftayım. 14 gün özürsüz devamsızlığım. Sene sonuna kadar staj görüyorum. Perşembe ve Cuma okula gitmek gerekiyor ama ben tam gün ders olan günlerde okula gitmiyorum. Devamsızlığım Özürsüz 14 Gün olmuş bulunmakta. Ben kendi elim ile yazıp. Velime imzalatıp. Okula götürsem sıkıntı olmaz değil mi ? Vermek konusunda sıkıntı olmazda sen senem olduğu için. Mezun etme çabalarına giriyorlar başarılı öğrencileri. 😀

  • Merhaba, son senenin tadını çıkartın daha sonradan o günleri arıyorsunuz arkadaşlarınızla bol bol vakit geçirin boşverin dersi.

 • Teşekkürler İşimi görüceğine inanıyorum. Dilekçeyi vermek benim için sıkıntı olmuyacak son senemiz olduğu için başarılı öğrenci mezun dertsiz tasasız. Kurallara uymasakta mezun etmeye çalışıyorlar 😀

 • Merhaba bnm devamsızlığım 1. Dönem 11 gün ve ben bu dönem sildiremedim. 2 dönem sildirebilme gibi bi şansım varmı .eğer yoksa geçmişe yönelik rapor alabilirmiyim

  • Merhaba Ayşe, karnenizde toplam kaç gün yazmaktadır? Geçmişe ait herhangi bir işlem yaptırmanız mümkün değil, şayet yapılır ise okul kendini riske atar bu konu hakkında ve diğer aynı durumda olan arkadaşlar bu hakkında bilgileri okul idaresinden temin edebilir.

 • Merhaba benim ilk donem 11.50 gun devamsizligim var.sinifta mi kaldım yoksa ikinci dönem sildirebilme sansim varmı lütfen cevap?

  • 11.5 gün toplam özürsüz gün mü? Özürsüz gün ise büyük ihtimalle öyle olacaktır lakin okul idaresi son gün düzenleme yapmaktadır bütün devamsızlıkları sınırda bırakmaktadır.

 • 12.sınıfım mezun olamıyorum devamsızlıktan kaldım okul bittikten sonra devamsızlığımı sildirebiliyor muyum ?

  • Merhaba, sınıfta kaldığınızdan dolayı yeni dönemde baştan başlamanız gerekmektedir. Yeni dönemde zaten devamsızlıklar sıfırlanmaktadır.

 • 2.döneme yansıtılan devamsızlıklar sildirilerbilir mi?

 • hocam benim cocuk 12 sınıf 1.dnem taktır alacak .ancak 10 gun özürsüzlüğü var bu gün bir dilekce yazarak .okul yönetimine verdim .bayan örgü örüyordu sadece son bir günü silerim öbürlerinin süresi gecmiş dedi .bir süre varmi acaba

  • Merhaba, hatırladığım kadarıyla herhangi bir süresi olmaması lazım dönem bitene kadar siliyorlar. Veya herhangi bir karne dağıtımına kadar eski devamsızlıklar haricindekiler siliniyor.

 • Devamsizlik ozurlu 20 ozursuz 9.5 tu bugun baktim 19.5 olmus ne yapabilirim konusuyom mudurle elime kagit verdi geldigin gunleri belirle tekrar gel dedi geldim gunleri nerden biliyim kaza yaptim unuttum gitti ne yapmaliyim

 • İlk öncelikle merhaba benim 7.5 gün devamsizligim var mudur son hafta da yoklama aldi bu yuzden benim durumum da tehlikeye girdi bugun carsamba yarin okula gidip dilekce versem karneler basildigi icin sildiremez miyim ? Sildiremezsem 2. Donem cok buyuk sikintiya giricem.

  • Merhaba Taha, bu durum için üzgünüm lakin son hafta yoklama alınsa bile bunu işlemeyeceklerdir emin olabilirsiniz. İkinci dönem çok tehlikeli bir dönem olacaktır sizin için bunun için devamsızlık yaparken çok dikkatli davranmanız gerekmektedir.

 • uzaklaştırma cezam var 5 gün, devamsızlığım 14,5 silmiyorlar cezam olduğu için bunun bir alakası varmı cezayla devamsızlık silmenin.

 • Kaza yaptim ozurlu 20 ozursuzde 19 oldu nasil sildirebilirim lutfen cevap verin

  • Merhaba efendim, bu durumu okul idareniz ile görüşmeniz gerekmektedir benim şuan burada bir şey belirtmem bu konu hakkında yanlış olacaktır bunun için sizlere yardımcı olamadığım için üzgünüm.

 • Devamsızlığım bugün baktığıma göre 7 gün daha girilirmi devamsızlık ve ayrıca yarın götürsem fayda edermi?

  • Merhaba maalesef ki fayda etmeyecektir karneler basıldıktan sonra devamsızlıklar geri alınamaz, bunun için bu durum mümkün değil ilk dönem 7 gün devamsızlığınızı ikinci dönem tekrarlamamanız gerekmektedir.

Bilgi Topluluğu Facebook Sayfası Bilgi Topluluğu Twitter Sayfası Bilgi Topluluğu Google Plus Sayfası Bilgi Topluluğu Instagram Sayfası Bilgi Topluluğu Pinterest Sayfası