Hat Dokümanı Nedir?

Hat Dokümanı Nedir?
Hat Dokümanı Nedir?

Başkaları ile iletişime geçmemiz konusunda bizlere aracı olmakta olan operatörler sayesinde iletişime geçme işlemlerimiz çok rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Mevcut kullanmış olduğumuz operatörlere ücret ödeyerek seçmiş olduğumuz konuşma paketi, mesajlaşma paketi veya internet paketleri üzerinden iletişimimiz sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Peki son zamanlarda herkesin merak ettiği konulardan olan hat dokümanı nedir, ne işe yarar ne gibi bilgiler sunar?

Hat dokümanı her operatörün kendi abonelerinin yapmış olduğu işlemleri kayıt altına alır, yüklemiş olduğunuz TL yüklemelerinde veya ödemiş olduğunuz fatura tutarınıza ait olan bütün işlemleri tarihli & saatli olmak üzere sisteme kayıt eder. Dileyen müşterileri de ben nerede ne kadar harcama yapmışım, nereyle görüşmüşüm gibi işlemleri bu hat dokümanlarından kolaylıkla inceleyebilmektedir. Hat dokümanların da Instagram konuşmaları, WhatsApp konuşmaları ve diğer Facebook gibi benzer sosyal medya üzerinde yapmış olduğunuz konuşmalar gözükmez. Hat dokümanlarınızda sadece kullanmış olduğunuz internet miktarı, harcamış olduğunuz TLnin ne karşılığında sizden tahsil edildiği yazar.

Hat Dokümanlarında Neler Gözükür?

WhatsApp konuşmalarınız ve internette girmiş olduğunuz sayfalar hat dokümanlarında gözükmez. Hat dokümanlarınızda sadece sizin aramış olduğunuz kişilerin numarası, SMS göndermiş olduğunuz kişilerin telefon numaraları yer almaktadır. Hat dokümanlarınıza dilerseniz kullanmış olduğunuz operatörün internet adresinden veya mevcut güvenilir mobil uygulamasından da görebilirsiniz.

Hattım Başkasının Üzerine Hat Dokümanına Bakabilir Mi?

Genel olarak ilk telefon numaralarımız ya annemizin üzerinedir ya babamızın ya da aile büyüklerinin üzerinedir. Yaşımız her ne kadar reşit olsa da numarayı üzerimize almak bazen hiç aklımıza gelmez. Bundan dolayı hattımız sürekli olarak başkaların üzerine kayıtlı olarak durur. Peki, hattınız farklı bir kişinin üzerine kayıtlı ise sizin hat dokümanıza ulaşabilir mi? Bu durum tamamen kullanmış olduğunuz operatörün müşterilerine davranma şekline göre değişmektedir. Bayiye gittiğiniz vakit, hat dokümanınızı istediğiniz de siz hattın asıl sahibiyseniz size çıktı olarak verir veya mail olarak belirtmiş olduğunuz maile gönderim yaparlar.

Bunun haricinde kimi operatörlerde ise şifreyle hattı kullanan kişilerin internet üzerinden ulaşabileceğini söylemektedir, yani bayiden vermek yerine kişiyi farklı bahaneler ile yollamaktadır.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

lalala - 21 Nisan 2019 - 00:06

turt telekomum bip ten görüşüyorum babam bütün konusmlarimizi cikaracakmis biptekide gözüküyormu

Byzr - 20 Nisan 2019 - 21:21

Hat başkasının üzerine kayıtlı ve beni arayanları görebilir mi

Byz - 20 Nisan 2019 - 21:20

Hat başkasının üzerine kayıtlı ise savcılık izni olmadan bizi arayanları görebilir mi

Seda - 12 Nisan 2018 - 20:23

Hattım turcell ve babamın üstüne kayıtlı dökümanımı görebilirmi

  Yusuf B. - 13 Nisan 2018 - 12:27

  Merhaba Seda Evet Hat sahibi Turkcell’den hat dökümanı alabilir ve daha önceden kimleri aradığınızda dair birçok bilgileri görebilir Bunun haricinde ne kadar internet paketinin kaldığını öğrenebilir Lakin WhatsApp ve diğer benzeri uygulamalar da kimlerle görüştünüz konusunda bilgi sahibi olamaz.

Byda - 31 Mart 2018 - 08:29

Yani whatsap konuşmaları gözükmez mi

  Yusuf B. - 9 Nisan 2018 - 01:39

  Merhaba efendim hat dökümanında WhatsApp görüşmeleriniz kesinlikle gözükmez.

   Anonim - 26 Haziran 2018 - 11:44

   Peki beni arayanlar dokumanda görünür mü

    Sercan Balta - 3 Temmuz 2018 - 02:02

    Merhaba efendim, bir kişi sizi aradı ise hat dokümanlarında görüşme saatiniz ve süreniz toplam harcama detayları sizi arayan kişinin hat dokümanında gözükmektedir.