İmei No İle Garanti Süresi Sorgulama

İmei No İle Garanti Süresi Sorgulama
İmei No İle Garanti Süresi Sorgulama

Günümüzün teknolojisinde her cihazın bir adet kimlik numarası bulunmaktadır, buna da IMEI denmektedir. Bugün ise merak edilen konulardan olan IMEI ile garanti sorgulama nasıl yapılır? Konusu hakkında sizleri bilgilendireceğim. Böylelikle satın alacağınız veyahut ikinci el olarak alacağınız cihazın ne kadar garanti süresi kaldığını kolaylıkla öğrenebileceksiniz.IMEI numarası ile her telefon cihazları için daha önceden belirlenmiş olan vede telefonun kimlik belgesi yerine geçen, sadece o cihazlara ait olan bir numaradır İMEİ tam olarak açılımı International Mobile Equipment Identity anlamına gelir. Bilgisayar, Tablet, Telefon gibi elektronik aletlerin kimliğini yansıtır. Bu işlemlerin yanında Network sistemleri içerisinde de tanınmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir. BTK’ya göre İMEİ numarasına sahip olmayan veya ilgili cihazda farklı bir İMEİ numarasının bulunması gibi işlemler maalesef ki geçerli değildir. Bundan dolayı sizlerin de alacağınız yeni bir cihazda veya ikinci bir cihazınızda İMEİ numarasını sorgulayıp BTK üzerinden sorgulama işleminde telefonun geçerli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İmei Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Normal şartlar içerisinde cihaz yanınızda ise *#06# tuşlarını peş peşe tuşlayarak cihazın kimlik numarasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kayıp olan bir telefonunda imei numarasını öğrenme imkanınız bulunuyor. Ayrıca İMEİ numaranızı yeni bir cihaz aldıysanız ilgili cihazın kutusunda yer almaktadır veya cihazınızın garanti belgesinde İMEİ numarası yazmaktadır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle cihazı kapatarak bataryasını çıkarmanız gerekiyor. Bu numara bataryanın üst kısmında veya batarya yuvasının bulunduğu zemin bölgesinde cihazınızın 15 (on beş) basamaklı bir şekilde yazan IMEI numarasını görebileceksiniz. Bu işlemler sırasında bataryanın orjinal olması gerekiyor. Daha sonra bu numaraları sorgulama sistemine yazarak kısa bir süre içerisinde garantisini sorgulamaya başlaya bileceksiniz.

Garanti Sorgulama Samsung

Dünyaca ünlü olan ve ülkemizde birçok teknoloji ürünün tek markası olarak sayabileceğimiz Samsung garanti sorgulama işlemleri hakkında bugün sizleri aydınlatacağız. Garanti sorgulama konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız ve kullanmış olduğunuz cihazın markası Samsung ise sizlerde http://www.samsung.com/tr/support/ adresine giderek buradan hangi ürününüz için garanti sorgulama yapmak istiyorsanız kolaylıkla garanti sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu adreste Samsung garanti sorgulama işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

m.ali - 22 Nisan 2019 - 00:07

ben samsung not5 model telefonumun garanti suresini sorgulamak istesim ama soylediginiz yerden imail ile sorgulama yapilamiyor. insanlara yanlis bilgi vermeyin yada yanlis bilgi degilse bile daha kolay bir bicimde yardimci olun.