IMEI Nolu Cihaz Kayıt Dışıdır Mesajı Nedir?

IMEI Nolu Cihaz Kayıt Dışıdır Mesajı Nedir?
IMEI Nolu Cihaz Kayıt Dışıdır Mesajı Nedir?

International Mobile Equipment Identity Türkçesi Uluslararası Mobil Cihaz Kodu’dur. IMEI her cihazın uluslararası benzersiz kimlik numarasıdır. 15 rakamdan oluşmaktadır. Her mobil cihazı farklı bir imei numarasına sahiptir.

IMEI Ne İşe Yarar?

Örnek vererek gitmek gerekirse nasıl ki her Türk Vatandaşının T.C. kimlik numarası var ise mobil cihazların da IMEI numarası kimlik numarasına benzer. Bu imei numaraları mobil cihazın kimliğidir ve benzersiz bir imei numaraları ile üretilirler. İmei numarası ile cihazın tüm kayıtlarına erişebilme (garanti başlangıç tarihi, üretim yeri, onarım yapılıp yapılmadığı vb) imkanı vardır. Bunun dışında mobil cihazlarının çalınmaları durumunda imei numarası ile çalınan cep telefonunun kullanılıp kullanılmadığının ve yer tespiti yapılabilmektedir. Ayrıca mobil cihazınızın çalındığından oturmakta olduğunuz Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ettiğinizde imei numarasını vermenizi talep ederler. Verilen imei numarası savcılık tarafından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına ile gönderilerek kara liste diye tabir edilen listeye alınmak suretiyle size ait cep telefonunun kullanıma kapatılır. Mobil cihazınız bulunduğu takdirde aynı listeden kara listeden çıkarılarak kullanıma tekrar açılacaktır.

IMEI Nolu Cihaz Kayıt Dışıdır Mesajı Nedir?

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna klonlanmış (değiştirilmiş) veya yurt dışından gümrüksüz olarak kayıt edilmeden gelen mobil cihazları kapatmaya hakkı tanınmıştır. Bu hak ile doğrultusunda yukarıda belirttiğimiz doğrultularda cep telefonunuza “******* nolu cihaz KAYIT DIŞI’dır, 1 hafta veya 30 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz” şeklinde atılan mesaj sonucunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak burada şöyle bir husus vardır. BTK’ya yapacağınız başvuruda söz konusu kayıt dışı olan cep telefonunu tek bir GSM numarası ile kullanılabilecektir. Ayrıca BTK size GSM numarası 3 kez değiştirme hakkı tanımıştır. Telefon numaranızın her değiştirdiğiniz BTK’ya başvurarak eşleştirme yaptırmanız gerekmektedir.

Söz konusu imei nolu cihaz kayıt dışıdır mesajı mobil cihazınızı teknik servise gönderme sonrasında cihazınızın anakartının değiştirilmesi sonucu ortaya çıkmış ise yetkili servisiniz ile irtibat kurarak BTK’ya bildirilmesini isteyebilirsiniz. Bu bildirimler kısa sürede gönderilip mağduriyetinin giderilecektir.

Bunların dışında en çok meydana gelen sorunlardan bir tanesi ise yurtdışından kaçak yollarla ülkemize sokulan mobil cihazlardır. Her cihaz Türkiye’ye geldikten sonra yasal olarak imei numarası kayıt altına alındığından bu kaçak yollarla ülkeye sokulan mobil cihazlarda kayıt altına alınmamaktadır. Sonrasına bu imei klonlama, kopyalama veya değiştirme konusunda uzman olan cep telefoncuları daha önceden bildiği listesini tuttuğu imei numaralarından bir tanesini kaçak yollarla sokulan mobil cihaza klonlamaktadır. Bu klonlama sonucunda sizin telefonunuz kayıt dışı cihaz durumuna düşmektedir. Bu nedenle imei numaranızı herhangi bir sosyal paylaşım sitesinde veya herhangi bir yerde paylaşmamanız sizin güvenliğiniz için olacaktır.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

baahar - 23 Haziran 2018 - 16:11

kapanınca ne oucak mesal

    Sercan Balta - 3 Temmuz 2018 - 02:22

    Merhaba efendim, telefonunuz bir daha imei koduna sahip olana kadar kullanılmaz hale gelir. Lakin birçok kişi farklı bir düşük modelin imei kodunu klonlama yaparak yeni telefonunuza aktabilmektedir. Bu konu için sizlere en yakın olan gelişmiş telefonculara giderek sorunu çözülebilirsiniz.

Aykut - 19 Nisan 2018 - 12:53

************ imei numaralı telefon kayıt dışıdır 120 gün icerisinde kapatılacaktır mesajı aldım ancak mesajjda belirtilen numara 14 hanelidir. telefonumda *#06# yaptığımda başka bir numara çıkıyor.. O numarayı girdiğimde sistemde kayıtlı gözüküyor. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Ali Ö. - 26 Şubat 2018 - 16:28

iyi günler bir sorum olucakdı telefonuma ************ imei numaralı telefon kayıt dışıdır 120 gün icerisinde kapatılacaktır mesajı aldım ancak https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinde imei sorgulattığımda kayıtlı gözüküyor bu durum benim için bir sorun teşkil eder mi? ve yapmam gereken bir şey var mı?

    Göksu Polat - 6 Mart 2018 - 19:43

    Merhabalar efendim, 2-3 gün sonra tekrardan E-Devlet üzerinden kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Veya Cihazınızın IMEI adresini tekrardan kontrol ediniz.