Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Facebook ve Twitter’dan sonra en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olan Instagram’a son gelen kaybolan fotoğraf/video ve canlı yayın yapabilme özelliği kullanıcıların dikkatini oldukça çekti. Instagram’da canlı yayın özelliği hikaye moduna bağlı olarak çalışıyor. Hikaye modu belli bir süre kaybolduğu için canlı yayının nasıl yapılacağı konusunda soru işaretleri var. Instagram uygulaması bilindiği gibi 2013 yılından itibaren tanındı ve daha sonrasında ülkemizde hızla büyüdü. Şuan için ülkemizde en fazla kullanılmakta olan uygulamalardan biri olan Instagram uygulamasına gelen özelliklerden biri olan canlı yayın özelliğinin bugün nasıl kullanılacağına dair bugün bilmeniz gereken bilgiler vereceğiz. Bunun haricinde kafalarda yer alan sorulardan biri olan Instagram’da canlı yayın yaparken internet paketi çabuk mu biter? sorununda cevabını vereceğim. İlk olarak Instagram’da canlı yayın nasıl yapılır?

Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Ancak Instagram’ın yapmış olduğu son güncellemeden sonra canlı yayın yapabilmek için öncelikle Instagram’ın sol üstünde bulunan kamera simgesi seçilip sağa kaydırılmalı. Daha sonra canlı yayını başlatmak için alt tarafta bulunan “Canlı Video Başlat” seçeneğinin seçilmesi yeterli olacaktır. Canlı yayın süresi ise 1 saat kadar. Canlı yayına başlandığında üst tarafta hikaye bölümünde, üzerinde “live” yazılı şekilde bildirim takipçilere gidecektir. Kısa sürede çevrimiçi olan takipçileriniz sizlerin canlı yayınına katılacaktır lakin bu durum 1-2 dakika kadar sarkabilir, herkese bildirim gitmesi ortalama 1 – 2 dakika kadar sürebilmektedir.

Instagram Canlı Yayın Çok İnternet Paketi Harcar Mı?

Instagram uygulamasında canlı yayın yapmak istiyorsanız bu durum için sağlıklı bir yayının olması adına şebekenizin iyi çekmesi gerekmektedir. Bunun haricinde şebekeniz çok iyi çekmiyor ise canlı yayın yapmamanızı tavsiye ederim, çünkü canlı yayına katılacak olan kişilere “canlı yayın durduruldu” şeklinde bir uyarı gidecektir. Canlı yayının ne kadar internet paketi harcayacağı konusuna değinecek olursak, telefonunuzun kamerası ne kadar kaliteli çekiyor ise internet paketiniz o kadar fazla tüketilmektedir. Bunun haricinde sürekli canlı yayın yapmanız durumunda internet paketiniz kısa sürede bitebilir bunun için canlı yayınları genellikle wifiye bağlandıktan sonra yapmaya özen göstermeniz sizler için faydalı olacaktır.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Elif can - 13 Ağustos 2017 - 05:10

Baskalarinin canlı yayınlarını izleyebiliyorum ama kendim yapamiyorum neden ??

    Göksu Polat - 15 Ekim 2017 - 23:13

    Merhaba Elif, canlı yayın hakkında üst kısımda bilgileri paylaştık detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Android kullanıyorsunuz sanırım, şuan için canlı yayın özelliği Android kullanıcılar için gelmedi ilerleyen günlerde gelmesi beklemektedir. Şuan için iPhone telefona sahip olan kişiler yayın yapabilmektedir.

emrah - 25 Mart 2017 - 01:24

selam ben canli yayin icin aradim bulamadim menim arkadasimin telefonunda oluyor ben onunla bir kac kere kendim isledim ama benimkinde olmuyor hayret neden olmuyor instagram guncelliyorum instagram beta yaziyor ama olmuyor

    Göksu Polat - 15 Ekim 2017 - 23:14

    Merhaba Emrah, Instagram canlı yayın özelliği şuan bütün cihazları desteklemektedir. Kullanmış olduğunuz cihaz nedir?