Instagram Harf Arama Geçmişini Silme

Instagram Harf Arama Geçmişini Silme
Instagram Harf Arama Geçmişini Silme

Kısa sürede hızlıca büyümekte olan Instagram uygulaması bizlere yeni yerler ve yeni insanları keşfetmemiz konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Instagram uygulaması kısa sürede herkesin ilgi odağı haline gelmesi durumunda artık birçok kişiye rahatlıkla erişebilir hale geldik. Instagram’da bir kişiye ulaşmak için hemen üst kısımda bulunan Arama kısmını kullanmak bu durumda yeterli kalıyor lakin Instagram’da yaşanılan sorunlardan biri olan arama geçmişini tamamen silememe sorunu maalesef ki herkesi üzmeye yetiyor. Instagram’da sürekli olarak arattığınız kişilerin maalesef ki harf geçmişi arama kısmında kalıyor. Peki, bu durumda ne yapmalıyız Instagram arama geçmişini tamamen silmek yani Instagram harf arama geçmini silebilmek için ne yapmalıyız? Instagram harf arama geçmişini silebilmek için bazı alternatif yollar tabi ki mevcut lakin bu durum tam kesin sonuçlar maalesef ki vermemektedir, ilk etapta arama geçmişini siliniz ardından aşağıdaki adımları tek tek deneyerek Instagram arama geçmişini kalıcı olarak silebilir ve Instagram harf arama geçmişinden tamamen kurtulmuş olabilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişini Kalıcı Olarak Nasıl Silebilirim?

Instagram’ın en nefret edilen bir yanı da maalesef ki arama geçmişinin ilerleyen zamanlarda ortaya çıkmasıdır. Peki, Instagram’da arama geçmişinin kalıcı bir şekilde silinmesi için neler yapılmalıdır? İlk etapta arama kısmında kimler çıkıyor ise ve bunları yok etmek istiyorsanız ilk etapta farklı kişileri aratınız. Mesela arama listesinde sürekli çıkmakta olan Ali’yi yok etmek istiyorsanız bu sefer Mehmeti ya da Instagram’da komik paylaşımlar yapmakta olan bir sayfayı aratınız. Bir süre sonra Ali çıkmayacak ve Alinin yerine çıkmasını istediğiniz kişiler çıkacaktır. Ardından bir diğer yöntem ise kişiyi engelleyince arama listesinde çıkmamaktadır.

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Instagram’da arama geçmişinizi silebilmek için ilk etapta mobil cihazlarınızdan Instagram uygulamasına giriş yapınız ve ardından alt kısımdan direk olarak kendi profilinizi açınız. Kendi profilinizi açtıktan sonra sağ üst köşeden seçenekler kısmına dokununuz ve buradan Arama geçmişini sil seçeneğine dokunarak arama geçmişinizi silebilirsiniz. Lakin bu durum tam kesin çözüm değil, sizler bir kişiyi aradığınızda silmiş olduğunuz arama geçmişi yine geri gelebilmektedir.

Kalıcı Olarak Harf Geçmişini ve Arama Geçmişini Silmek

Instagram kullanıcılarının şikayet ettiği konulardan olan harf geçmişinin ve arama geçmişinin kalıcı olarak silinmemesidir. Bunun için sizlere bazı alternatif yollar sunacağız ve bu yollar sayesinde bir ihtimal olmak üzere kalıcı olarak harf geçmişinizi ve arama geçmişinizi silebileceksiniz.

 1. İlk etapta arama kısmına gelip buradan kimlerin çıkmamasını istiyorsanız o kişinin üzerine uzun basınız ve ardından Gizle seçeneğine dokunun. Sizler bir daha bu kişiyi aratana denk asla çıkmayacaktır.
 2. Instagram uygulamasından arama geçmişinizi siliniz ve ardından Instagram uygulamasından çıkış yapınız. Instagram’dan çıkış yaparken giriş bilgilerimi hatırla seçeneğini pasif hale getiriniz.
 3. Çıkış yaptıktan sonra Android telefonlarınızdan Instagram uygulamasının ayarlarına gidiniz bunun için Ayarlar >> Uygulamalar >> Instagram kısmına giderek Instagram’ın alt yapı ayarlarına erişebilirsiniz.
 4. Buradan Önbellek ve geçmişi temizle seçeneklerine dokunarak Instagram’ın uygulama geçmişini tamamen kalıcı olarak silebilirsiniz.
 5. Daha sonrasında Instagram uygulamasını tamamen telefonunuzdan kaldırınız ve telefonunuzda mevcut dosya tarama sistemi varsa gereksiz dosyaları bularak siliniz şayet telefonunuzda dosya tarama sistemi yok ise Google Play’den indireceğiniz Clean Master uygulamasını indiriniz ve tarama yaparak gereksiz bütün dosyalarınızı telefonunuzdan siliniz.
 6. Tarama işlemi bittikten sonra işlemden emin olmak adına Telefonunuzun dosya yöneticisi uygulamasını açınız ve buradan Android >> data klasörüne gidiniz. Burada com.instagram.android adında bir klasör mevcut ise bu klasörü siliniz.
 7. Ardından telefonunuza tekrardan Instagram uygulamasını indirerek giriş yaparak bu sorunu çözmüş olacaksınız.
 8. Bu işlemleri mutlaka olmuş mu olmamış mı diye kontrol ediniz, kontrol etmek için farklı bir telefondan hesabınıza giriş yapınız ve arama kısmını kontrol ediniz.
Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Anonim - 28 Mart 2018 - 18:11

Instagram hesabimi 8 ay önce sildim bu hesabin icerigine ulasabilirmiyim

  Yusuf B. - 9 Nisan 2018 - 01:41

  Merhaba efendim böyle bir şey Mümkün değil silinen bilgilere geri ulaşamazsınız.

gökhan - 8 Eylül 2017 - 16:09

Merhaba. Instagramda arama butonunda benim hic arama yapip bakmadigim bir profil ya da kişi görünürmu herhangi bir harfi yazdigimda? Yani örnegin bi arkadasimin takip ettigi birisi benimde arama sayfama bir öneriymiş gibi gelirmi herhangi bir harfi yazmamla birlikte?

  Göksu Polat - 28 Eylül 2017 - 01:12

  Merhabalar efendim, sadece öneri sizde gözükür. Karşı tarafta herhangi bir öneri olarak gözükmez, mesela siz her gün ya da her saat düzenli olarak x kişisi arama üzerinden takip ediyorsanız karşı tarafa herhangi bir bildirim ve ya karşı tarafa ait olan öneriler kısmında bulunmaz. Instagram’da öneriler kısmı sadece şu şekilde çalışmaktadır, ortak arkadaşları(takipçileri) baz almaktadır. Mesela siz x kişinin takip ettiği ve takipçileriyle bir bağlantınız var ise ve her ne kadar çok takip edilen ve takipçiyi takip ediyorsanız x kişisinin önerilerinde çıkma oranınız o kadar çok olacaktır.

leon - 21 Temmuz 2017 - 22:09

beyler şöyle bir durum var. herkes yazmış eski tarihli olmasına rağmen yazılanların hepsini denedim ama sonuçlanmadı. olay şu eski kız arkadaşımın profiline bakıp çıkmışlığım var. kendinisi engellememe rağmen çok sık arandığı için baş harfinde çıkıyor. geçmişi sildim sonuç aynı, aynı isimde kullanıcalara giriş yaptım belki onlarca kez sonuç aynı. sonuç olarak önümüzdeki günlerde başka bir kızla nişanlanmam söz konusu ve ben böyle bir durumda eski kız arkadaşım yüzünden sorun yaşamak istemiyorum. hesabımı kapatmak bile aklıma geldi ama doğru değil şüphe çeker… durum çok vahim ve acil… şu profile uzun süre basılı tut gizle butonu çıkıyor mevzusu bende olmuyor sanırım güncellemede kalktı… acilll yardım yuva dağılmasın eski kız arkadaşımdan dolayııı……

  Göksu Polat - 7 Kasım 2017 - 16:49

  Merhabalar efendim, öncelik olarak büyük ilginizden dolayı sizlere çok teşekkür ederim lakin bu durum için bizlerin yapabileceği bir konu yok bu durum tamamen Instagram’dan kaynaklanmaktadır neden böyle bir duruma izin verdiklerini anlayabilmiş değişim bunun için sizlerin yapabileceği tek bir olay var bazı nedenlerden dolayı Instagram’dan uzak durduğunuzu yeni sevgilinize söyleyin ve hesabımı dondurayım derken yanlışlıkla sildim diyerek o kişiyi bir nevi avutmuş olursunuz.