KVK Cihaz Sorgulama İşlemleri

KVK Cihaz Sorgulama İşlemleri
KVK Cihaz Sorgulama İşlemleri

Son zamanlarda bir çok kişi yeni cihaz almaktadır bugün ise sizlere KVK ile cihazınızın nasıl garanti süresinin sorgulanacağına dair önemli bilgilere yer vereceğim. 2017 yılında KVK sayesinde cihaz durumunuzu çok rahat bir şekilde öğrenebilir ve garanti süresini çok rahat olarak sorgulayabilirsiniz. KVK cihaz sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

KVK cihaz sorgulama bölümleri birkaç parçadan oluşur. Bunlar KVK da bulunan cihazın durumunu sorgulama ekranı ve KVK desteği ile cihazın garanti durumunu sorgulama ekranıdır. İki sorgulama işlemi de çok basit olup her birey tarafında rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

  1. KVK cihaz durumunu öğrenme

KVK’ye teslim edilen cihazların durumunu öğrenmek kullanıcıya pek çok avantaj sağlar. İnternetten kullanıcı telefonun durumunu kontrol ederek kaç gün içerisinde kendine dönüş yapılacağını tahmin edip ona göre planını yapabilir. Durum sorgulama ekranında telefonun yapım aşaması, teslimi, kargoya verilişi ayrı ayrı gösterilmektedir. Diğer bir durumda telefonun yapılamayacağına karar verilmişse, bu da ekranda belirtilir. Böylece kullanıcılar kendilerine gelecek mesajı beklemeden plan yapabilirler.

KVK cihaz durumu sorgulamak için KVK’nın cihaz takip sitesine girmek gerekiyor. Cihaz takip sitesine giren kullanıcıları doğrudan IMEI no, Form no, servis kabul no, kurumsal ıd bilgileri istenen bir form karşılıyor. Bu bilgilerin tamamının girilmesi zorunlu değil. Kullanıcılar cihaz durumunu öğrenmek için IMEI no ile birlikte Form no bilgilerini girebilir veya servis kabul no / kurumsal ıd girerek telefonlarının durumunu öğrenebilir.

  1. KVK garanti sorgulama

KVK telefonlarının garanti süresinin bitip bitmediğini sorgulayabilmek için kullanıcılar bu sayfaya ihtiyaç duyuyor. Maalesef çoğu kullanıcı telefonunu aldıktan sonra faturayı elinde tutmadığından garanti süresi unutulabiliyor. Bu durumlarda IMEI kodu kullanılarak garanti süresi sorgulanabiliyor.

IMEI kodunu bilmeyen kullanıcılar bu kodu telefonlarından # 0 6 # şeklinde arama yaparak öğrenebilirler. Daha sonra KVK garanti sorgulama sayfasına istenen IMEI kodunu doldurduklarında cihazlarının garantisinin hangi ayında olduklarını, telefonun garantisinin ne zaman başladığı gibi ayrıntıları net bir şekilde görebilirler. Bu bilgiler ışığında telefon arızasını yetkili servisten veya başka yollar ile çözmek isteyebilirler.

 

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan