Microsoft Lumia 950 Format Nasıl Atılır?

Microsoft Lumia 950 Format Nasıl Atılır?
Microsoft Lumia 950 Format Nasıl Atılır?

Microsoft Lumia telefonu kullanıcıları diğer pek çok akıllı telefon kullanıcısı gibi zaman zaman telefonlarına format atmak isteyebilirler. Telefona format atmak yazılımdan kaynaklanan birçok problemi çözebileceği gibi aynı zamanda telefonun sıfır haline dönmek için de kullanılan en kısa yoldur. Telefona format atma işlemi; telefon satılırken, el değiştirirken, yazılım problemleri çözülmek istenirken, yazılımın sıfırdan yeniden yüklenmesi gereken durumlarda yapılan bir işlemdir. Kullanıcılar bu gibi problemler olmadan telefonlarını temizlemek için de bu yöntemi kullanabilirler.

Telefona format atmak ayarlar kısmına geçilerek telefonu sıfırlama seçeneğini işaretleme ile gerçekleşir. Bu kısıma gelindiğinde telefon kullanıcının fabrika ayarlarına dönme işlemini isteyip istemediğine dair bir güvenlik sorusu soracaktır. Bu güvenlik sorusunun sebebi fabrika ayarlarına dönme işleminin telefondaki bütün verileri silmesinden kaynaklanmaktadır.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürme / sıfırlama / format atma işleminde silinenler:

  1. Telefondaki tüm dosyalar, dosya ekleri (sunumlar ve yazılar dahil )
  2. Telefondaki tüm veriler
  3. Telefonda kullanıcı tarafından kişiselleştirilmiş ayarlar ( ses ayarları, bildirim ayarları, görüntü ayarları, kamera ayarları vb. )
  4. Telefona kullanıcı tarafından yüklenmiş tüm uygulamalar
  5. Telefonun hafızasında bulunan resim ve videoların tamamı

Bu tip veri çeşitlerinin tamamı telefonun sıfırlanması ile birlikte kalıcı bir şekilde silinmektedir. Ayrıca format işlemine başlamadan önce telefonun şarj seviyesinin %50 seviyesinin üstünde olması gerekmektedir.

Peki Microsoft telefonlarında Lumia 950 modelinde nasıl format atabilirim?

Telefonu sıfırlamak için aşağıdaki işlemler izlenmelidir:

  1. Menü
  2. Ayarlar
  3. Hakkında
  4. Telefonu sıfırla

Telefon açılabilir durumda ise bu şekilde sıfırlama / format atma işlemi gerçekleştirilir. Donanımlar kullanılarak format atma işlemi için ise: Microsoft lumia telefonun sesi azaltma tuşuna basılı tutarak güç ( power ) tuşuna basmak gerekmektedir. Eğer işlem doğru bir şekilde yapılırsa ekranda bir ünlem işareti çıkacaktır.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan