TC Kimlik No İle KYK Borç Sorgulama

TC Kimlik No İle KYK Borç Sorgulama
TC Kimlik No İle KYK Borç Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurt-KUR) aracılığıyla; her yıl üniversite kayıt zamanının ardından, öğrencilerin öğrenim hayatlarını idame ettirebilmeleri amacıyla barınma veya burs imkanı sağlar. Barınma imkanları içerisinde; internet, su ve yemek giderleri de mevcuttur. Bunun dışında; bir de burs imkanı sağlarlar ki, burslar; geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere iki şekildedir. Kişinin başvuru sırasında alınan bilgilerine dayanılarak öğrencilere burs imkanı sağlanır. Burs veya barınma hakkı kazanan öğrenciler, öğrenim hayatları boyunca bu fırsatlardan yararlanırlar.

Geri ödemesiz veya geri ödemeli burs nedir?

Devletin, Yurt-KUR aracılığıyla öğrencilere sağladığı para yardımıdır. Geri ödemesiz burslar, direkt devlet eliyle verilen burstur. Öğrenim hayatının ardından, devlete para ödemesi yapılmaz. Geri ödemeli burs ise, özel burs olarak geçer ve genellikle banka kredisi ile alınan burstur. Geri ödemeli burs, öğrenim hayatının ardından başlayan çalışma hayatının 2. senesinde geri alınmaya başlanır. Her ay, aldığınız bu bursu geri ödersiniz. Geri ödemeli burs sürecinde ödeme durumunu internet, mobil veya atmlerden takip edebilirsiniz.

TC kimlik no ile kyk borç sorgulama

İnternette arama bölümüne, ‘ www.kykburssorgulama.com ‘ yazarak ulaşabilirsiniz. Açılan ekranda T.C. kimlik no belirtilen yere yazılır, güvenlik kodu girilmesinin ardından ‘ ara’ butonuna tıklanır. Açılan sayfada son ödeme tarihi ve borç miktarı görülecektir. Atmden işlem yapıyorsanız; ‘ Kartsız İşlem ‘ menüsünden ‘ Ödeme İşlemleri ’ bölümüne, ardından ‘ Eğitim Ödemeleri ‘ oradan da ‘ YURTKUR Ödemeleri ‘ ve en sonda ‘ KYK Borç Ödeme ‘ bölümüne tıklanır. Çıkan ekranda T.C. numarası girilir. Ekranda, borç tutarı ve son ödeme günü görülecektir.

 

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan