Telefondaki Virüsleri Temizleme Yöntemleri

Telefondaki Virüsleri Temizleme Yöntemleri
Telefondaki Virüsleri Temizleme Yöntemleri

Dünyada en çok kullanılan teknolojik aletler sıralamasında ilk sırada telefonlar geliyor. Telefon kullanım yaşı dünyada 11’e indi ve yaklaşık olarak 5 milyar insan telefon kullanmakta. Özellikle de son zamanlarda en yaygın kullanılan telefonlar ise akıllı diye tabir edilen son teknoloji ürünleridir. Akıllı telefonların en büyük özelliği İnternete bağlanabilme özelliğidir. Bu özelliğin pek çok olumlu yanı olmakla birlikte dikkatli kullanılmadığında telefona zarar vererek virüsler bulaşabilmekte ve zamanla bu virüsler telefonu çökertmekte kullanılamaz hale getirmektedir. Bu virüslerden kurtulmanın yani telefondaki virüsleri temizleme için en önemli ilk yol bilinmeyen ve sertifikası onaylanmış sitelere girmemektir.

İkinci yol ise telefona bir virüs programı yüklemektir. Hali hazırda bazı telefonların kendi bünyesinde virüs programları mevcuttur. Telefon özellikleri kısmından bu uygulamaya girip telefonu tarat tuşuna basıp işlemi tamamladıktan sonra belirlenen virüslü uygulamaların silinmesi gerekmektedir. Bu uygulamalar silinmediği takdirde diğer uygulamalar içinde risk teşkil etmeye devam edecektir. ​​​​​​Virüsleri yok etmenin olmazsa olmaz seçeneği bir virüs programının kesinlikle telefonda bulunması ve düzenli olarak en az haftada bir kez telefondaki virüsleri temizleme işlemi ile bu program ile taratılması gerekmektedir.

Dosya Yöneticisindeki Bütün Dosyaları Tarama

Kullanmış olduğunuz telefonunuza herhangi bir dosya indirme sonucunda virüs bulaştığını düşünüyorsanız bunun için dosya yöneticisinde bulunmakta olan bütün dosyalarınızı taramanız sizler için doğru bir seçenek olacaktır. Telefonunuza ait olan dosyaları taramak için bilgisayarınızdaki virüs programlarından destek alabilirsiniz.

  1. İlk olarak telefonunuzu USB ile bilgisayarınıza bağlayınız.
  2. Bağladıktan sonra bilgisayarınızda herhangi bir virüs programı var ise otomatik olarak tarama yapar şayet siz manuel olarak tarama yaparsanız sizler için iyi olacaktır.
  3. Bundan dolayı bağlamış olduğunuz cihazın içerisindeki dosyaları seçip sağ tıklayıp çıkan seçenekler arasından virüs taramasını başlatabilirsiniz.

 

 

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan