Vodafone Dummy Operator Nedir?

Vodafone Dummy Operator Nedir?
Vodafone Dummy Operator Nedir?

Vodafone dummy operatör nedir sorusu kısaca internete girildiğinde Vodafone tarafından adlandırılmış ve internet kullanımları sonucu karşılaşılan isim olarak açıklanabilmektedir.

Vodafone Gelişimi

Vodafone, 1991 yılında kurulmuş olan Birleşik Krallık merkezli uluslararası bir telekomünikasyon şirketidir. Vodafone kelimesinin oluşumu ise şu şekildedir; Voice kelimesinden gelen ‘VO’, data kelimesinden gelen ‘DA’, phone kelimesinden ise esinlenerek ‘Fone’ hecesi gelmiş ve böylelikle birleşimlerinden Vodafone kelimesi oluşturulmuştur. CEO’su İtalyan Vitterio Colao, Grup Başkanı İngiliz Sir John Bond’dur. Dünyada GSM operatörlüğü yaptığı 30 ülke bulunmaktadır. Vodafone, kurumsal müşterilerine 65 ülkede telekomünikasyon ve IT hizmeti sunmaktadır.

Türkiye’de Telsim’e TMSF tarafından el konulması üzerine Telsim, 28 Aralık 2005 tarihinde yapılan açık arttırma sonucu 4.55 milyar dolara Vodafone tarafından satın alınmıştır. Bunun ardından Vodafone 24 Mayıs 2006 tarihinde resmi olarak Türkiye’de hizmete başlamıştır. Değişim sürecinin ardından, Türkiye’de Vodafone Türkiye (resmi adı; Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.) adını almış bulunmaktadır.

Türkiye’de Vodafone tarafından sağlanan hizmetler; EDGE, 2G, 3G, 4.5G, GPRS, SMS, MMS, MVS, Bas Konuş ve telesekreter hizmetleridir. Mobil sektörü üzerine kurulmuş bir telekomünikasyon şirketi olarak Türkiye’nin ikinci büyük telekomünikasyon şirketidir.

Dummy Operatör

Baştaki tanımda belirtildiği üzere, 3G ya da 4.5G internet kullanımları sırasında internet kullanım detayında dummy operatör yurtiçi yazısı ile karşılaşılacaktır. Bu durum dahilinde telefon faturasına yansıyan herhangi bir ücret ile karşı karşıya kalınmamaktadır. 4.5G hizmetlerinin başlaması beraberinde bazı alt yapı çalışmalarının başlamasına ve iletişim yöntemlerinde bazı değişikliklere gidilmesine sebebiyet getirmiştir.

Telsiz haberleşmelerinde, iletişim kalitesini arttırmak amacı ile taşıyıcı sinyale test amaçlı veri gönderimi yapılmaktadır. Vodafone dummy operatör verisi, Vodafone telekomünikasyon şirketinin 4.5G’ye geçişin ardından verilerin ayrıştırılmasını sağlamak amacı ile kullandığı bir yöntemdir. Kullanıcılar tarafından çok sayıda şikayet alınmasına karşın durum hakkında daha fazla bir gelişme henüz bulunmamaktadır.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan