WhatsApp “Mesaj Bekleniyor” Sorunu ve Çözümü

WhatsApp “Mesaj Bekleniyor” Sorunu ve Çözümü
WhatsApp “Mesaj Bekleniyor” Sorunu ve Çözümü

WhatsApp günlük hayatımızda düzenli olarak kullandığımız ve telefonların vazgeçilmez uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojinin sürekli değişim ve gelişimiyle diğer mobil uygulamalarda olduğu gibi sürekli yeni güncellemelerle karşımıza çıkan WhatsApp en son sürümünde ” Mesaj bekleniyor ” sorunudur. Peki, WhatsApp’ta “Mesaj bekleniyor” sorunu nedir?

Bu biraz zaman alabilir.” notuyla kullanıcıların akıllarında soru işareti bırakıyor. Uçtan Uca Şifreleme adındaki bu özellikle mesajlarınız WhatsApp’ tan bile korunması sağlanarak kullanıcılara maksimum güvenlik hizmeti verilmeye çalışılıyor. Uçtan uca şifrelenen mesajlar, uygulamalar, fotoğraflar, sesli mesajlar, videolar, aramalar ve belgeler olası bir durumda üçüncü şahısların eline geçmesi engellenecek şekilde saklanıyor. Bu yeni özellik gönderilenlerin kullanıcı ve iletişim kurduğu kişi tarafından okunacağını temin ediyor.

Uçtan uca şifreleme özelliğinde kullanıcıların gönderdiği her bir mesajın ayrı şifresi bulunur ve bu şifreler sadece kullanıcı ve iletişim kurduğu kişi tarafından biliniyor. Bu sistemin her bir adımı otomatik bir şekilde ilerliyor. Bu da demek oluyor ki mesajları güvence altına almak için ekstra bir ayarı açmaya yada özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yok.

”Güvenlik Kodunu Onayla” Ekranı ile Çözümü

Kişi bilgisi ekranında bulunan ”Güvenlik Kodunu Onayla” ekranında her bir sohbette gönderilmiş mesajların ve yapılmış aramaların uçtan uca şifreli olduğunu gösteren bir güvenlik kodu bulunuyor. Bu kod kişi bilgisi ekranında QR kodu ve 60 haneli bir numara olarak gözüküyor. Bu kodlar her bir sohbet için özel olarak tasarlanıyor. Mesajlarınızın uçtan uca şifrelendiğini onaylamak isterseniz hazırlanan bu kodları sohbet ettiğiniz kişiyle karşılaştırmanız gerekiyor.

Sohbetin Uçtan Uca Şifrelenmiş Olduğunun Onaylanması

Bir sohbetin uçtan uca şifrelenmiş olduğunu onaylama aşamasında öncelikle sohbeti açmanız gerekiyor. Daha sonra kişi bilgisi ekranının açılması için kişi ismine dokunmanız gerekiyor. En son QR kodunu ve 60 haneli numarayı görmek için şifreleme yazısını açmanız gerekiyor. Sohbet edeceğiniz kişi fiziksel olarak yanınızdaysa, telefonlarınız QR kodunu ve 60 haneli numaralarını karşılaştırın.

Eğer kod doğruysa yeşil bir tik ( onay) işareti karşınıza çıkacak. Bu durum mesajlarınızın uçtan uca şifrelendiğini ispatlıyor. Eğer sonuç olumsuzsa bu durum başka bir kişinin veya telefonun kodunu taradığınızı gösteriyor. Karşınızdaki kişi WhatsApp’ı yeni yüklediyse ya da telefonunu değiştirdiyse, o kişiye yeni bir mesaj gönderin ve kodu yenileyin.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan