Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?
Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Dünya genelinde birçok kullanıcıya sahip olan Whatsapp, kullanıcıların güvenliğini göz önünde bulundurarak yeni bir sistem özelliği geliştirdi. Yayınlanan sürümüyle birlikte Whatsapp uçtan uca şifreleme özelliği kullanıcıların beğenisine sunuldu ve bu mesajlaşma platformunda artık mesajlar çok daha güvenli bir biçimde gönderilebiliyor. WhatsApp uygulamasında güvenlik önemlerinden biri olan uçtan uca şifreleme özelliği nedir konusuna değineceğim ve böylelikle sizlerde WhatsApp uygulamasında mesajlarınızı güvene alabileceksiniz.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Nedir?

Whatsapp’ın yeni güncellemesiyle birlikte mesaj, fotoğraf, sesli mesaj, belge, video ve aramalar artık daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilecek ve 3. kişilerin eline geçemeyecek. Bu özellik mesajlaşma gerçekleştiren her iki tarafın da güncel Whatsapp sürümünü kullanılmasıyla aktif edilebiliyor.

Sohbet gerçekleştiren iki kişi arasında mesajlar yalnızca bu iki taraf tarafından görülebiliyor ve arada bulunan herhangi biri veya Whatsapp bu mesajları görüntüleyemiyor. Bu şekilde mesajlaşma iki uçtan da kilitlenerek güven altına alınıyor.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Whatsapp uçtan uca şifreleme özelliğiyle sohbette gönderilen mesajlar, dosyalar ve yapılan aramaların tamamının 3. kişiler tarafından görülmemesini sağlamak amacıyla bir güvenlik koduna yer veriliyor. Bu kod Whatsapp menüsünde kişi bilgisi/grup bilgisi ayarı altında QR kod veya 60 haneli bir rakam dizilimi şeklinde görüntülenir. Kodlar her sohbete özgün olarak oluşturulur ve uçtan uca şifreleme özelliğinin onaylanması açısından sohbet eden taraflar bu onay kodunu karşılaştırabilirler.

Whatsapp uçtan uca şifreleme özelliğinden yararlanmak isteyen kullanıcılar ilk olarak sohbet penceresini açmalıdırlar. Daha sonra kişi bilgisi/grup bilgisi ayarı açılarak kişi/grup adına geçmelidirler. Son adım olarak QR kod veya 60 haneli rakamı görüntülemek için ‘Şifreleme’ butonuna tıklanmalıdır. QR kodu tarandığı zaman yeşil renkli bir onay işareti alınıyorsa sohbet şifrelenmiş anlamına gelir. 60 haneli rakam kullanılacaksa da bu rakamların kontrolü sağlanmalıdır. Taraflar arasında kodlar aynıysa sohbet 3. kişiler tarafından görüntülenemeyecek ve güvence altına alınacaktır.

WhatsApp Güvenlik Kodu Nasıl Değişir?

WhatsApp uçtan uca güvenlik kodunu değiştirmek isteyen kişiler daha önceden QR kodunu kiminle okuttuysanız o kişiyle tekrardan QR kodunu okutmanız durumunda bir önceki güvenlik kodu değişmiş olacaktır. Bu işlemi yapabilmek için bir önceki uçtan uca şifreleme işlemini kapatmanız ve ardından yeniden taratmanız durumunda WhatsApp uçtan uca özelliğindeki mevcut şifreniz değişmiş olacaktır. Kişisel veri güvenliğiniz için mutlaka telefonunuzda ara sıra virüs taramaları yapmayı ihmal etmeyiniz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan