Yeni Çipli Kimlik Nasıl Alabilirim?

Yeni Çipli Kimlik Nasıl Alabilirim?
Yeni Çipli Kimlik Nasıl Alabilirim?

Uzun süredir beklen çipli kimlik kartları alımı için başvurular 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren devam ederken bugüne kadar yaklaşık 2 milyon kişi yeni kimlik kartları için başvuru yaparken 750 bin civarında kimlik kartının basımı tamamlandı. Peki o halde ilerleyen günlerde zorunlu hale gelecek olan yeni çipli kimlik nasıl alınır? Yeni çipli kimlik başvuruları yaparken nelere dikkat edilmelidir?

İçişleri Bakanlığından Açıklama

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada mevcut kimlik kartlarının yeni çipli kimlik kartları ile değiştirilmesi konusunda herhangi bir zaman kısıtlamasının olmadığı eski kimlik kartlarının yenisi ile değiştirilene kadar geçerli olduğu belirtildi. Vatandaşların alo 199 hattından randevu almadan nüfus müdürlüklerine giderek başvuru yapmasının iş yoğunluğunu arttırdığına vurgu yapıldı.

Kayıp ve tahrifat gibi sebeplerle kullanılamayacak durumda olan kimliklerin yerin geçici kimlik belgesi düzenlenecek. Vatandaşlar kendilerine verilen geçici kimlik belgesi ile yeni kartları teslim edilinceye kadar sınav , pasaport benzeri tüm resmi işlemlerini bu belge ile gerçekleştirebilecekler.

Nasıl Başvuru Yapılacak

15 yaşından büyük vatandaşlar yurt içinde il ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında yaşayan vatandaşların ise temsilciliklerimize şahsen başvuru yapmaları gerekiyor. Ayrıca zaman kaybının önüne geçilmesi için randevular “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet adresinden alınacağı gibi Alo 199 hattından da alınabilir.

Başvurular için son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için pasaport, nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi benzeri kimlik yerine geçen bir belge yeterli olacak. Başvuru tamamlanmasından sonra vatandaşlara başvuru belgesinin bir nüshası teslim edilecek. 15 yaşının altındaki çocuklar için talep olmadığı sürece fotoğraf zorunluluğu olmayacak ve başvuruları velileri gerçekleştirecek. Şahsen başvuru yapma imkanı olmayan vatandaşlar için başvurular nüfus müdürlüğü yetkilileri tarafından adreslerinde alınacak.

Yeni Çipli Kimlik Kartları Nasıl Ulaştırılacak

Başvuru esnasında eski kimlik kartlarının kontrolleri gerçekleştirildikten fotoğrafının taraması yapılacak, sonra kişinin her iki elinin parmak izleri, parmak damar izi ve avuç içi damar izleri alınacak. Başvurunun ardında her vatandaşa posta yolu ile ulaşan zarfta 6 haneli pin kodu yer alacak. Bu kod kimlik doğrulaması için kullanılacak ve kimlik kartı nüfus müdürlüklerinden teslim alınıncaya kadar aktif hale gelmeyecek. Pin kodu değiştirmek isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanabilecek. Tüm değerlendirmelerin ardından hazırlanan kimlik kartları başvuru sırasında verilen adresler esas alınarak Ptt kargo yolu ile vatandaşlara teslim edilecek.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan